Navzdory tomu, že krupicová kaše z pšenice byla poprvé připravována na počátku 13. , jídlo, které bylo dlouho považováno za poměrně drahé a dokonce sofistikované. Například sladká Gurjevova kaše z krupice, připravená podle speciální receptury, se podávala na slavnostní stůl šlechticů, vyráběly se z ní dezerty, krémy, pěny, obecně byla krupice považována za delikatesu.
Podle legendy koupil autora receptu na kaši Gurjev, poddaný kuchař, na počátku 19. století od majitele s celou rodinou ministr financí Dmitrij. Aleksandrovič Guryev, který si zjevně pochutnával na sladké krupicové kaši a dal jí své příjmení.
Do začátku 20. století jedl celý královský dvůr krupicovou kaši a jednou snídaně s krupicovou kaší zachránila císaře Alexandra III., když vlak, kterým v roce 1888 cestoval, havaroval. Šťastnou shodou okolností Alexander snědl kaši v jídelním voze, který přežil, zatímco auta s jeho ložnicí a kanceláří byla při katastrofě zcela zničena.
Krupičná kaše „šla do lidu“ až za SSSR, kdy se začala vyrábět ze zbytků nemletého obilí, což ji zlevnilo. Tuto jednoduchou, uspokojivou a hlavně rychle uvařenou kaši si rodiče zamilovali natolik, že na ní vyrostla více než jedna generace dětí.
Jaké jsou výhody krupicové kaše
Krupice jsou hrubě mletá zrna pšenice, velikost zrn je 0,25–0,75 mm. Vzhledem k tomu, že kaše obsahuje málo vlákniny, je ideální do stravy pooperačních nebo oslabených pacientů, pacientů s gastrointestinálními potížemi a dokonce i pro alergiky.
Výživová poradkyně Olga Náměšťníková ve svých článcích upozorňuje, že krupice je produkt, který má příznivý vliv na střeva, protože obsahuje škrob a má obalující vlastnosti, uvolňuje křeče a dokonce odstraňuje toxiny. Krupicová kaše je velmi užitečná při určitých typech selhání ledvin – vařená ve vodě neumožňuje tělu pacienta vstřebat živočišné bílkoviny, ale dodává mu energii díky rychlým sacharidům, které obsahuje.
Ačkoli odborníci na výživu poznamenávají, že krupice obsahuje méně minerálů a vitamínů než jiné obiloviny, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamíny H a PP a mikroprvky: draslík, vápník, železo, hořčík, fosfor, sodík a dokonce i kobalt.
Jaké jsou nevýhody krupice
Vzhledem k tomu, že krupice obsahuje velké množství lepku a škrobu, je kontraindikována u lidí s nesnášenlivostí lepku, u Evropanů je však taková nemoc vzácná – pouze každý 800. obyvatel Evropy a v Rusku takových lidí je stále méně.
U takových pacientů však může neškodná krupicová kaše způsobit křeče, koliku, zažívací potíže a dokonce způsobit střevní patologii – odumření klků. Navíc u lidí s tímto onemocněním může lepek způsobit ekzémy a poškození kloubů a vazů.
To ale není vše – krupicová kaše obsahuje fytin, který způsobuje poruchy metabolismu vápníku v lidském těle, takže neustálá konzumace krupicové kaše může způsobit zvýšenou lámavost a lámavost kostí u malých dětí a starší zubní sklovina a lámavost vlasů a nehtů.
Na poruchách metabolismu vápníku se podílí i fosfor, který je v krupici obsažen. Moderní medicína doporučuje zavést krupicovou kaši do jídelníčku dětí nejdříve ve třech letech a těhotné ženy, pro které je důležitý příjem vápníku, ji mohou jíst maximálně třikrát týdně.
Vzhledem k tomu, že kaše obsahuje hodně sacharidů, podporuje rychlé přibírání na váze a je kontraindikována pro diabetiky a osoby se sklonem k obezitě; Výjimkou jsou malé děti s podváhou – těm se předepisují kaše speciálně na přibírání, ale ne častěji než jednou denně.
Výsledek pro zdravé
Můžete přibrat, i když se vám bude zdát, že musíte během dne spálit výslednou dávku energie, a miska krupicové kaše neobsahuje mnoho kalorií.
Vskutku, obsah kalorií 100 gramů suché krupice je 328 kcal, suché pohanky 313 kcal a ovesných vloček 310 kcal – jak vidíte, rozdíly jsou minimální. Navíc na přípravu velké mísy kaše stačí 30-35 gramů cereálií, což je v přepočtu na kalorie jen 100-114 Kcal.
Další věc je, že jde o rychlé sacharidy, které tělo rychle vstřebá a stejně rychle uloží. A když k tomu přidáme ruský zvyk přidávat do kaše kromě másla i cukr, díky kterému je opravdu kalorická, pak je rychlé přibírání na váze nevyhnutelné.
Pokud jíte krupicovou kaši každý den, pak s největší pravděpodobností nepřijmete některé vitamíny a mikroprvky, které by mohly být ve vaší snídani, pokud byste místo krupice jedli řekněme krupici. pohanka nebo jáhly, ale nedostatek během dne můžete nahradit rybami, zeleninou a ovocem.
Pokud budete jíst krupici každý den měsíce i roky, dochází ke ztrátě vápníku, zhoršení stavu pokožky, zubů, vlasů a nehtů a také k problémům se zažíváním, klouby a vazy jsou nevyhnutelné.