Vzhled nábytku může klamat. Může se stát, že po několika měsících se zadní stěna drahé a nové skříně nebo pohovky začne odlupovat nebo se čalounění zhorší. Po krásném výstavním vzorku nezůstala ani stopa. Cílem výrobců je prodat produkt, ale o jeho nedostatcích často raději mlčí.
Sestavili jsme seznam nesamozřejmých detailů, na které při výběru nábytku snadno zapomenete. Ale záleží na nich, jak dlouho to vydrží.
1. Dostupnost potahů na nábytek
Nejrychleji se kazí čalounění čalouněného nábytku. Kvalitní modely mají snímatelný potah – pokud se zašpiní nebo roztrhne, lze jej snadno vyměnit za nový bez výměny samotného nábytku. Některé továrny pokračují ve výrobě pouzder i několik let poté, co byl model stažen z prodeje. Jejich výběrem můžete pohovku používat o několik let déle a výrazně ušetřit, protože nový potah je několikanásobně levnější než nová pohovka.
2. Kvalita upevňovacích dílů
Ukazatelem kvalitních produktů je přítomnost kování v upevňovacích bodech. Dobrý výrobce nahradí hřebíky eurošrouby – jsou pevnější a déle vydrží.
Kování jsou všechny další detaily: rohy, kravaty, přezky, nohy. Dělají nábytek pevnější a zlepšují jeho vzhled. Všechny tvarovky musí být pevně zajištěny a mezi nimi a materiálem by neměly být žádné mezery. Při správném zajištění bude povrch kolem hladký, bez promáčklin nebo známek deformace.
3. Kvalita spojů materiálů
Všechny spoje musí být hladké a rovné, bez hrubých řezů nebo řezů. Okraje spojů by měly k sobě těsně přiléhat, aby nezůstaly žádné mezery ani stopy lepidla. Ke kontrole můžete použít jakýkoli poměrně tenký předmět, například párátko. Pokud volně zapadá do mezery mezi spoji, neměli byste takový nábytek vybírat.
Zkontrolujte každý spoj: na kvalitním nábytku se všechny jejich velikosti shodují a nejsou příliš velké a nápadné.
4. Typ upevnění a materiál vnitřních stěn
Zadní stěna zodpovídá za tvar nábytku a drží jej v požadované poloze. Může být odnímatelný nebo pevný. Stěny na hřebících a šroubech se časem začnou odlepovat a opravovat takový nábytek je poměrně obtížné. Je rozumnější zvolit odnímatelnou stěnu. Vkládá se do hotového nábytku a po opotřebení se vyměňuje za nový. Odnímatelné stěny jsou v různých barvách, takže nábytek vypadá zajímavěji.
Materiál vnitřních stěn by měl být stejný jako materiál vnějších. Je vhodné, aby šířka polic nebyla příliš menší než šířka vnějších stěn, pak budou pevné a odolné.
5. Typ vodítek zásuvky
Existují 2 hlavní typy vodítek: kuličková a válečková. S kuličkovými ložisky se zásuvky vysunou tiše, úplně a vydrží hmotnost až 60 kg. Ty válečkové vydrží jen 25 kg, nevysunou se úplně a hlučí. Ale jsou levnější. A zvuk lze snížit, pokud jsou válečky pogumované.
Obě vodítka by měla mít šířku alespoň 1 cm, zásuvky pak nebudou mít problémy s otevíráním a déle vydrží. U jakéhokoli typu vodítek by se zásuvky měly volně vysouvat, bez ohledu na to, jak jsou plné. Chcete-li model otestovat, můžete do krabice vložit něco těžkého a poté ji otevřít a zavřít.
6. Čalounění čalouněného nábytku
Materiál čalounění závisí na účelu nábytku. Pokud potřebujete pohovku na spaní, vyberte si čalounění s přírodními vlákny tkaniny: len, bavlna, žinylka. Do obývacího pokoje jsou vhodné látky s vysokou odolností proti opotřebení: mikrovlákno, semiš, vločka. Čalounění se vzorem si zachovává svůj vzhled déle než hladké modely.
Pozor je třeba věnovat i impregnaci nebo nástřiku. Mohou chránit materiál před prachem, nečistotami a dokonce i ohněm. Zjistěte, zda lze látku otřít vlhkou houbou (tato metoda usnadňuje čištění). Dobré čalounění by mělo mít vysokou odolnost proti opotřebení – od 20 cyklů otěru podle testu Martindale. Všechny tyto údaje naleznete v certifikátu kvality nábytku.
7. Výplň čalouněného nábytku
Výplň čalouněného nábytku určuje, jak měkký nebo tvrdý bude a jak dlouho si udrží tvar. Nejrychleji se prohýbají sedací soupravy s pěnovou výplní. Pokud na něm budete spát každý den, do šesti měsíců se na nábytku objeví promáčkliny v místech největšího hmotnostního zatížení. Holcon a latex jsou elastičtější a odolnější proti nárazu. Oba materiály dobře drží tvar a mají zvýšenou elasticitu, ale pohovka s latexovou výplní bude dražší.
Výběr výplně závisí také na účelu. Pokud je pohovka na spaní, je lepší zvolit tu nejtvrdší a nejpevnější výplň – latex. Sedací nábytek lze vyplnit jakoukoli výplní v závislosti na osobních preferencích a rozpočtu.
8. Typ rámce
Existují 3 typy rámů: kovové, dřevěné, dřevotřískové nosníky. Nejodolnější jsou kovové. Modely upevněné svářečkou spíše než šrouby vydrží déle. Další výhodou těchto rámů je odnímatelné čalounění.
Dřevěné modely jsou také odolné, ale hodně záleží na druhu dřeva. Sedačka s kostrou z jasanu, ořechu nebo dubu vydrží déle než ta z břízy, jedle a jiných jehličnanů. Je pravda, že jeho cena bude vyšší. Každý strom by měl být hladký, rovný a suchý: to je ukazatel kvality.
Rámy vyrobené z dřevotřísky jsou nejlevnější a mají krátkou životnost, i když při kvalitní montáži a zpracování mohou vydržet poměrně dlouho.
Čemu při nákupu nábytku nejprve věnujete pozornost?
Přečtěte si také:
Vyvážená strava po 60
Tajemství rychlého omlazení těla
Lidové léky na cystitidu močového měchýře u mužů
Psychosomatika kolenního kloubu Louise Hay dj
Lék proti plísním na nohou efektivní levné taxi
Pomáhá masáž při artróze ramenního kloubu
Vnějších hemoroidů léčba je nejúčinnější u žen rychle
Tradiční medicína pro léčbu hemoroidů u žen
Léčba pokročilé plísně nehtů recenze cena za
Kloubní gel tělový balzám chondroitin konečná výživa
Léčba křečových žil Orsk foto
Co je nejlepší na narovnání vlasů
Reaktivní artritida kolenního kloubu léčba gymnastika
Je možné pít Arthroker na revmatoidní artritidu a artrózu
Pankreatitida dietní tabulka 1 cena
Bolesti dolní části zad vpravo jaký orgán
Léčba hemoroidů sádrovým roztokem
Čínský krém na plíseň nehtů použít pro
Bolest v levé paži bez důvodu basy
Výživa po ligaci hemoroidů recenze