Jezte zeleninu a máte onemocnění štítné žlázy. Nedělám si legraci. Člověk žije jako vegetarián, vede výjimečně zdravý životní styl, jí pouze rostlinnou stravu a najednou začne přibírat (to je ze zeleniny a ovoce!), odněkud se objevuje chronická únava, časté otoky, kůže je suchá, vypadávají vlasy a co je nejhorší, schopnost jasně myslet se ztrácí, paměť se zhoršuje.
Absolventka Chicagské univerzity, doktorka farmaceutických věd Isabella Wentzová, na základě těchto příznaků přesně nazývá diagnózu – hypotyreóza. K tomuto onemocnění dochází, když tělo nemá dostatek jódu, bez kterého, jak známo, je normální fungování štítné žlázy nemyslitelné, což vede k takovým následkům.
Jaká je ale souvislost mezi štítnou žlázou a zeleninou? Ukazuje se, že je to nejpřímější. Vědci o tom poprvé uhodli, když v roce 1928 při studiu nemoci, jako je syfilis, objevili zvětšenou štítnou žlázu u králíků, kteří jedli pouze čerstvé zelí. Pak vědci navrhli, že látky obsažené v některých zeleninách nějak ovlivňují štítnou žlázu. Samozřejmě, pokud jíte zeleninu ve velkém množství.
N. A. Abramova (Klinika endokrinologie Moskevské lékařské akademie I. M. Sečenova), V. V. Fadějev (Centrum endokrinologického výzkumu Ruské akademie lékařských věd), G. A. Gerasimov, G. A. Melshchenko (Mezinárodní rada pro kontrolu nemocí z nedostatku jódu) ve svých pracích podrobně popsal příčiny hypotyreózy, z nichž jednou je přítomnost v některých zeleninách (hlavně čeledi brukvovitých), sóji a obilovinách, které mají vysoké procento lepku, látky zvané goitrogeny. Hromadí se v lidském těle a postupně začnou potlačovat schopnost těla zpracovávat jód. Dochází k nedostatku jódu, který neumožňuje normální funkci štítné žlázy.
Existují tři hlavní typy goitrogenů: goitriny, thiokyanáty a flavonoidy. První dva vznikají při řezání nebo žvýkání rostlin, to znamená poškození. Mluvíme o rostlinách, které jíme čerstvé. Brokolici, kapustu nebo květák stačí podrobit tepelné úpravě – a goitriny a thiokyanáty nám už nehrozí. Pokud se ale zmíněná zelenina, ale i hrušky, jahody, broskve, piniové oříšky, batáty, rutabaga, špenát, tuřín, kedlubny, křen, arašídy, kukuřice, bambusové oříšky a řada dalších exotických rostlin konzumují ve velkém množství , pak například Goitriny začnou bránit štítné žláze produkovat potřebné hormony. To znamená, že štítná žláza nebude schopna plně vykonávat jednu ze svých hlavních funkcí – regulaci metabolismu. Tělo, které se snaží nahradit nedostatek některých hormonů, začne intenzivně produkovat jiné. A protože štítná žláza již není schopna na takové akce adekvátně reagovat, začne nekontrolovatelně zvyšovat počet vlastních buněk. Výsledkem je, že člověku začne růst struma.
Američtí endokrinologové v roce 1995 vyšetřili více než 25 tisíc dobrovolníků, kteří se zúčastnili veletrhu zdraví v Coloradu. Mezi těmi, kteří neužívají léky související s onemocněním štítné žlázy, mělo téměř 9 % hypotyreózu a jen něco málo přes 1 % mělo hypertyreózu. Důvodem byla sója, která je velmi běžná ve Spojených státech amerických, a stejně oblíbené polynenasycené oleje.
V roce 1968, Ph.D., fyziolog Ray Peat napsal, že prudký nárůst produkce a poptávky po polynenasycených olejích po druhé světové válce vedl k různým změnám v hormonálních hladinách lidí. Látky obsažené v olejích blokují činnost štítné žlázy. Je to ale ona, kdo bojuje s přebytečným cholesterolem v těle. V důsledku toho hladina cholesterolu Američanů raketově vzrostla. Není náhodou, že obyvatelé Spojených států zaujímají první řádky světového žebříčku co do počtu tlustých lidí. Podle hrubých odhadů tvoří až 65 % populace ve Spojených státech. A masivní rozšíření sóji vedlo k tomu, že onemocnění strumy začala být diagnostikována i u dětí. Mimochodem, podle amerických vědců se flavonoidy obsažené v sóji – samy o sobě neškodné – stávají vlivem střevních bakterií „produkujícími strumu“.
Isabella Wentz vysvětluje, že struma není jen zvětšená štítná žláza a oteklé hrdlo. Toto onemocnění často vede k duševním poruchám, zvyšuje riziko kardiovaskulárních patologií včetně úmrtí a má samozřejmě významný dopad na váhu.
V tom všem je pro většinu populace pozitivní moment. Goitrogeny mohou negativně působit hlavně jen na ty, kteří již problémy se štítnou žlázou mají. V naprosté většině případů zdraví lidé nejsou v ohrožení. Zkontrolujte si tedy štítnou žlázu a pokud je rozbor příznivý, jezte pro zdraví jakoukoli zeleninu a ovoce.
Přečtěte si také:
Na trombózu hemoroidů, jaké čípky forum
Sochař trojité tváře
Pokročilé stadium plísně nehtů léčba tablety léčebný režim
Jaké obiloviny jíst při dně dietě
Boj s plešatostí u mužů příznaky
Jaké vitamíny užívat na vypadávání vlasů čtěte
Cystitida u mužů léčba heřmánkem
Plísně na nohou puchýře v chladu
Pomáhá aloe proti plísním nehtů koupit v lékárně
Protetika pro impotenci u mužů
Co je to spondylóza páteře, léčba bederní protruze
Levné laky na plísně nehtů
Plíseň mezi prsty, svědí levé koleno
Dieta 16 až 8 pro a proti života
Kolik můžete zhubnout za 2 dny, pokud nebudete jíst
Omlazovací kúry při úplňku
Nejlepší na vnější hemoroidy u žen 115x115x2000
Spondylóza 3. stupně bederní páteře bez operace
Mast na pálení na houby cena která je lepší mast nebo tekutina
7 dní hubnutí koupit